پنل اس ام اس
صفحه: [1]   پایین
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: مراحل ایجاد یک پروژه و کنترل آن- بخش اول  (دفعات بازدید: 3159 بار)
itnews
کاربر جدید
*

تشكرها : 6
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 13


ديدن مشخصات
« : 01 خرداد 1391,ساعت 12:15:18 »

پروژه، مجموعه ای از فعالیت های هدف مند است که توسط منابع محدود در مدت زمانی محدود و با هزینه ای مشخص انجام می شود. همان طور که از این تعریف بر می  آید، وجه تمایز فعالیت های پروژه ای و فرایندی (Process) عمدتاً محدودیت های زمان، منابع  و هزینه می باشد. به طور مثال ساخت یک تونل یا یک سد، یک تحقیق آماری، طراحی سایت،یک تورنمنت ورزشی و حتی شاید کشیدن یک نقاشی نیز می تواند یک پروژه تلقی گردد.
اینکه بتوان پروژه را حتماً در یک بازه زمانی محدود  و پیش بینی شده، با تعداد نفرات مشخص و هزینه محدود به انجام رساند، نیازمند کنترل و تصحیح می باشد. کنترل پروژه به معنای یافتن موارد انحراف از برنامه ریزی پروژه (Planning) می باشد.
اولین گام در برنامه ریزی پروژه تعیین اهداف پروژه است. اینکه « چه کاری می خواهیم انجام دهیم ؟» شاید مهمترین قسمت کار باشد. زیرا در صورت بروز اشتباه در این مرحله و تعیین اهداف نادرست امکان شکست پروژه بسیار زیاد است. بسیار شنیده ایم که یک سنت هزینه در برنامه ریزی می تواند مانع از 100 دلار هزینه در هنگام اجرا گردد. از جمله فوق مشخص می گردد که برنامه ریزی صحیح می تواند از بسیاری از عواقب، هزینه ها و شکست های احتمالی پروژه جلوگیری نماید.
 بعد از تعیین اهداف و اینکه چه کاری می خواهیم انجام دهیم، نوبت به خرد کردن کار به فعالیت های کوچکتر می رسد. در این مرحله « ساختار شکست کار » (WBS) نامیده می شود، کار به بخش ها و فعالیت های کوچکتر تقسیم می گردد. عمدتاً در این مرحله جزئیات کار روشن می شود. با توجه به نوع پروژه می توان از روش های گوناگون WBS استفاده نمود. نکته حائز اهمیت در این مرحله این است که هر چه شکست پروژه با دقت بیشتری صورت پذیرد و هرچه جزئیات کار بیشتر مشخص گردد، مراحل بعدی برنامه ریزی نیز ساده تر خواهد بود و نتیجتاً کنترل پروژه نیز آسان تر انجام می گیرد.
در مرحله بعد، زمان انجام هر فعالیت مشخص می گردد. به طور معمول و با استفاده از تجربه های پیشین می توان به طور تقریبی مدت زمانی که لازم است تا یک فعالیت به پایان برسد مشخص نمود.
تخمین مدت زمان انجام فعالیت های پروژه نقش بسیار مهمی در برنامه ریزی پروژه ایفا می کند، زیرا در صورت تخمین اشتباه، مدت انجام یک فعالیت می تواند در تخمین مدت زمان کل پروژه تأثیرگذار باشد  و نهایتاً باعث تأخیر در تحویل پروژه گردد. به همین دلیل دقت در پیش بینی زمان انجام فعالیت ها ی تواند حاشیه  امنیت لازم را جهت اتمام پروژه در موعد مقرر ایجاد نماید. نکته مهمی که در این مرحله باید به آن توجه بیشتری مبذول داشت این است که عمده دقت برنامه ریزان پروژه می بایست بر روی فعالیت های بحرانی پروژه متمرکز گردد. فعالیت های بحرانی فعالیت هایی هستند که در صورت افزایش مدت زمان انجام آن ، مدت زمان کل پروژه افزایش یابد. لذا دقت در پیش بینی زمان مورد نیاز انجام فعالیت های بحرانی می تواند ریسک زمان تحویل پروژه را تا حد زیادی کاهش دهد. مسیری را که فعالیت های بحرانی پروژه تشکیل می دهند، مسیر بحرانی یا (Critical Path) می نامند، که به شکلی مجموع مدت زمان فعالیت های بحرانی طول مدت پروژه را نیز نشان می دهد.
سپس بعد از مشخص شدن مدت زمان انجام کارها می بایست ترتیب انجام فعالیت ها نیز مشخص گردد به این منظور ابتدا لیست فعالیت ها که قبلاً تهیه گردیده مورد بررسی قرار می گیرد و فعالیت های پیش نیاز مشخص می شوند. فعالیت پیش نیاز؛ فعالیتی است که پیش از انجام فعالیت مورد نظر می بایست انجام پذیرد و پیش از اتمام فعالیت پیش نیاز طراحی و فعالیت اصلی نمی تواند آغاز گردد. به عنوان مثال پیش از سفید کاری دیوار نمی توانیم رنگ آمیزی را آغاز نماییم در این صورت فعالیت سفید کاری را پیش نیاز فعالیت رنگ آمیزی می نامیم. در صورتی که دو فعالیت دارای پیش نیاز واحدی باشند آن دو فعالیت را هم نیاز می نامیم. برخی از فعالیت ها نیز موازی هستند یعنی انجام و یا عدم انجام هر کدام منوط به دیگری نمی باشد . به طور مثال انجام نمای ساختمان و ایزوگام پشت بام می توانند دو فعالیت موازی باشند که انجام و یا عدم انجام  هیچ یک در دیگری موثر نیست.
خارج شده است
انجمن تخصصی استادان و دانشجویان کامپیوتر ایران
   

پنل اس ام اس
 خارج شده است
صفحه: [1]   بالا
  چاپ صفحه  
 
پرش به :