پنل اس ام اس
صفحه: [1]   پایین
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: مقایسه EDI و XML  (دفعات بازدید: 1990 بار)
محمدی
مدیر بازنشسته
*****

تشكرها : 38
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 118ديدن مشخصات WWW
« : 11 اسفند 1388,ساعت 23:35:19 »


مقایســه EDI و XML :

▪ هزینه بالای سیستم:
درست است که نوشتن سامانه‌ای که با EDI کار کند و یا آموزش مصرف‌کنندگان آن هزینه بر است ولی این هزینه‌ها در سامانه‌های مبتنی بر XML هم وجود دارند. در واقع هزینه اضافی سامانه‌های مبتنی بر EDI در مرحله تولید دستور زبان خاص هر شرکت نهفته شده است. و با توجه به اینکه دستور زبان استانداردی برای شرکت‌های همکار در هر زمینه وجود ندارد. شرکت‌ها برای تبادل اطلاعاتشان باید برنامه‌هایی برای تبدیل آنها بنویسند که این خود هزینه بر است. ولی برای ساختار فایل‌های XML کتابخانه‌ها و استاندارد هایی وجود دارد. تا دیگر نیازی به تولید دوباره این استاندارد ها برای هر شرکت نداشته باشیم. همچنین با این کار یک نوع همسانی بین داده های شرکت های مختلف به وجود آمده است.
▪ کمبود استاندارد :
به دلیل پیچیدگی و کمی تقاضا برای EDI در بین شرکت های کوچک و متوسط، شرکت های کمتری به تولید استاندارد برای این زبان توجه کرده‌اند که این خود در بالا رفتن هزینه و کاهش اقبال عمومی به این زبان موثر بوده است.
▪ کمبود آموزش :
بــا توجه بــه اینکه این فناوری بیشتر مورد استفاده شرکت‌های بزرگ بوده، افراد کمی با آن سروکار دارند. ولی چون XML زبانی آسان و قابل فهم برای همه است و شرکت های زیادی از آن استفاده می کنند، نیاز به افراد متخصص هــم بیشتر شده و در نتیجه آموزش بهتری در این زمینه داده می‌شود.
▪ امنیت :
تقریبا برای EDI هیچ راه حل امنیتی سنجیده نشده بود؛ ولی در سامانه های مبتنی بر XML می توانید با استفاده از XSS که از تکنولوژی امضای الکترونیکی (با استفاده از کلید عمومی و خصوصی) پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید و اطلاعات ارسالی خود را ایمن سازید.
● مزایای دیگر XML نسبت به EDI
از جمله مزایای دیگر XML نسبت به EDI می توان به موارد زیر اشاره کرد:
▪ افزایش استفاده از XML در برنامه های درون شرکتی باعث تسهیل ارتباط بیــن شرکت‌ها در شبکه‌های اینترانت شده است.
▪ XML با استفاده از ساختارهــای DTD و XML Shema کنترل بیشتری به برنامه‌نویس می‌دهد. در نهایت شرکت‌های بزرگ برای بازگشت سرمایه خود از زبانی حاصل ترکیب دو استاندارد به نام XML/EDI استفاده می کنند. این زبان برنامه نویسان را قادر می کند ساختار EDI قدیمی را درون ساختار جدید XML جای دهند.
● استانداردهای عام XML
بعضی از استانداردهای XML وجود دارند که در زمینه های مختلفی جمله تجارت الکترونیکی کاربرد دارند؛ از در ادامه به سه مورد از آنها اشاره شده است.

موفق باشيد
خارج شده است

انجمن تخصصی استادان و دانشجویان کامپیوتر ایران
   

پنل اس ام اس
 خارج شده است
صفحه: [1]   بالا
  چاپ صفحه  
 
پرش به :