پنل اس ام اس
صفحه: [1]   پایین
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: علت فراری بودن دانشجویان کامپیوتر از برنامه نویسی  (دفعات بازدید: 12457 بار)
مهندس محمد حریزی
professor
*

تشكرها : 1
آفلاین آفلاین

جنسيت : پسر
تعداد ارسال: 7

ديدن مشخصات WWW
« : 28 ارديبهشت 1388,ساعت 16:47:04 »

سلام
یکی از مباحث مهم برای دانشجویان رشته کامپیوتر مبحث برنامه نویسی و مهارت داشتن در آن است. اما متاسفانه اغلب دانشجویان از دروس برنامه نویسی دل خوشی ندارند و از آن بیزارند. با توجه به اهمیت موضوع برنامه نویسی به نظر شما چرا دانشجویان این چنین حسی را درباره این موضوع مهم دارند؟
لطفا نظرات خود را بصورت کامل ارسال نمایید.
متشکرم
خارج شده است
p30p30
Aiapir Team
*

تشكرها : 17
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 149

كامپيوتر فقط تجربه است !

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #1 : 28 ارديبهشت 1388,ساعت 20:40:12 »

علت خيلي واضح و مشخص است .
يكي از مهمترين علل ، به روز نبودن درسهاي دانشگاهي است . يعني گاها با پاسكال و C++ تحت داس كار ميكنند .
ضمن اينكه برنامه ها به هيچ وجه كاربردي نيست . مثلا برنامه اي بنويسيد كه فاكتوريل عدد فلان را بدست آورد و مجذور آن را در خروجي نمايش دهد.
اين برنامه با يك برنامه بانك اطلاعاتي و يا يك برنامه داراي گرافيك بالا خيلي تفاوت دارد .
خارج شده است

مهندس كیانی
professor
*

تشكرها : 0
آفلاین آفلاین

ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : 29 ارديبهشت 1388,ساعت 15:49:10 »

سلام
با تشکر از ایجاد این تاپیک
دانشجویانی که پایه علمی لازم را دارند علاقه زیادی به برنامه نویسی دارند. نمونه هایش را هم در تمام واحدهای دانشگاهی می بینیم اما یکی از عوامل که سایرین به دنبال تقویت بیس لازم برای برنامه نویسی نیستند و علاقه ای نشان نمی دهند این است که احساس نیاز نمی کنند. نیاز به فرهنگ سازی دارد.
خارج شده است
انجمن تخصصی استادان و دانشجویان کامپیوتر ایران
« پاسخ #2 : 29 ارديبهشت 1388,ساعت 15:49:10 »

پنل اس ام اس
 خارج شده است
كیانی
مديريت سايت

تشكرها : 172
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 1341

اليس الله بكاف عبده ؟!

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #3 : 29 ارديبهشت 1388,ساعت 16:52:57 »

سلام به استاد عزیز و دوستان گرامی
به نظر من عدم تدریس صحیح فلوچارت ، ضعف کلی و پایه ای در ریاضیات و عدم تدریس صحیح و اصولی  برنامه نویسی مسبب بروز بی علاقه گی به برنامه نویسی میشه !
چون دانشجویی که فلوچارت را یاد نگرفته نمی دونه چطوری افکار خود را بر روی کاغذ بیاره تا اونوقت بخواهد برنامه سازی کنه و برنامه را به زبان ماشین تبدیل کنه
یا دانشجویی که کلمه سری فیبوناچی به گوشش نخورده چطوری میتونه هر قدر هم که برنامه نویسی بلد باشه این برنامه رو بنویسه !
برنامه نویسی باید گام به گام واز ابتدا به انتها باشه نه همون روز اول بگن برنامه ای بنویسید که چند تا بانک اطلاعاتی را با هم وصلت دهد!!!
ولی تلاش و ممارست خود دانشجو مهمترین شرطه.
موفق باشید
یا حق
« آخرين ويرايش: 14 فروردين 1390,ساعت 19:03:41 توسط كیانی » خارج شده است

" فقال رب انی لما انزلت الی من خیر فقیر (قصص 24) * اللهم عجل لوليك الفرج"

جستجو | قوانين انجمن | عضویت در تیم آیاپیر | دانشنامه تخصصی کامپیوتر | آپلودسنتر | مترجم آنلاین | سامانه پیامک ملی
p30p30
Aiapir Team
*

آفلاین آفلاین

كامپيوتر فقط تجربه است !

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #4 : 31 ارديبهشت 1388,ساعت 05:43:07 »

البته يك مطلب ديگر هم هست و آن اينكه بنده به شخصه كامپيوتر را يك رشته آكادميك و كلاسيك نميدانم  پوزخند
چون بطور قطع تا مقطع ليسانس شايد 10-20 درصد دروس كاربردي ميباشند ( خيلي دست بالا گفتم )
ضمن اينكه به قول يكي از اساتيد در كامپيوتر ، تجربه حرف اول را ميزند .
يك مثال هم بگم :
چند سال پيش در اينترنت وقتي با دلفي برنامه هاي سنگين مينوشتم ، تمام مشكلاتم را در يك سايت مطرح ميكردم و برنامه را از آنها ميگرفتم .
به نظر شما چه كسي آن مطالب را ميذاشت ؟ يك پسر 13 ساله ايراني  شک
خوب نظر شما چيه ؟
يا اينكه گاها ديده ايد كه افراد زيادي كه دارند با كامپيوتر كار ميكنند و كسب درآمد و يا حتي برنامه نويسي و سخت افزار و . . .  ، اصلا رشته دانشگاهي آنها كامپيوتر نبوده و مهارت يكي از اين افراد به اندازه يك فوق ليسانس كامپيوتر است .
فارغ التحصيلان رايانه هم به اين بلا دچار شده اند كه وقتي ميخواهند سركار بروند ميبينند كه هيچ چيز ( منظور بطور عملي ) بلد نيستند .
خارج شده است

saeed_mir
کاربر جدید
*

آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 12

لوك خوش شانس !

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #5 : 31 ارديبهشت 1388,ساعت 18:13:55 »

علت خيلي واضح و مشخص است .
يكي از مهمترين علل ، به روز نبودن درسهاي دانشگاهي است . يعني گاها با پاسكال و C++ تحت داس كار ميكنند .
ضمن اينكه برنامه ها به هيچ وجه كاربردي نيست . مثلا برنامه اي بنويسيد كه فاكتوريل عدد فلان را بدست آورد و مجذور آن را در خروجي نمايش دهد.
اين برنامه با يك برنامه بانك اطلاعاتي و يا يك برنامه داراي گرافيك بالا خيلي تفاوت دارد .

یکی از دلایل اصلی اینه که برنامه نویسی نیاز به تمرین ، خلاقیت ، و تفکر زیادی دارد که ما نه خلاقیت، نه وقت تفکر و تمرین رو داریم.
یکی دیگر از دلایل ضعف اساتید که توانایی انتقال مطالب را به دانشجو ندارند
یکی دیگر از اصلی ترین دلایل اینه که اساتید از اول ترم آیه یاس می خونن
و در نهایت اینه که برنامه نویسی در ایران کاربرد خیلی زیادی ندارد و جایی برای پیشرفت وجود ندارد.
خارج شده است

ايذه من M.I.R
p30p30
Aiapir Team
*

آفلاین آفلاین

كامپيوتر فقط تجربه است !

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #6 : 31 ارديبهشت 1388,ساعت 23:17:10 »

یکی از دلایل اصلی اینه که برنامه نویسی نیاز به تمرین ، خلاقیت ، و تفکر زیادی دارد که ما نه خلاقیت، نه وقت تفکر و تمرین رو داریم.
یکی دیگر از دلایل ضعف اساتید که توانایی انتقال مطالب را به دانشجو ندارند
یکی دیگر از اصلی ترین دلایل اینه که اساتید از اول ترم آیه یاس می خونن
و در نهایت اینه که برنامه نویسی در ایران کاربرد خیلی زیادی ندارد و جایی برای پیشرفت وجود ندارد.

سلام 
من هم كاملا موافقم .
ولي راه حل چيه ؟ چطوري ميشه به يك دانشجوي رشته كامپيوتر خلاقيت داد ؟ آيا وقت اين اجازه را به ما ميدهد ؟
هر چند امكانات نيز در تدريس اساتيد موثرند ولي با عرض پوزش از اساتيد محترم ، واقعا استاد كامل و با تجربه اي كه بتواند مطالب را به دانشجويان منتقل كند كم است .  خجالت کشیدن
البته نبايد يك طرفه قضاوت كرد . چون سر كلاسها بدليل عدم جذابيت دروس كامپيوتر ( اكثرا سروكار با رياضي دارند ) ، دانشجويان فقط منتظر اتمام ساعت كلاس و يا به قول معروف پيچاندن كلاس هستند  پوزخند
خارج شده است

مهندس محمد حریزی
professor
*

آفلاین آفلاین

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #7 : 11 مهر 1388,ساعت 15:56:22 »

ضمن تشکر از پاسخهای عزیزان خواهشمند است با تکمیل و ارسال پاسخهای خود من را در این مقوله همیاری نمائید.
خارج شده است
تقدسی
Super Manager
*

تشكرها : 100
آفلاین آفلاین

جنسيت : دختر
تعداد ارسال: 380

هیهات من الذله ...

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #8 : 22 مهر 1388,ساعت 23:02:19 »

یکی از علت های شایع و آشکار این هست که اکثر کلاس های برنامه نویسی به صورت تئوری برگزار میشود و برخی از اساتید به صورت اسلاید درس را ارائه میدهند که این از نا صحیح ترین نقطه ضعف دانشجو و اساتید هست.دانشجویان بایستی خودکار باشند که من فکر میکنم وقتی هیچ رشدی در مراحل اولیه بهشون داده نشده یا رشد اندکی بوده مسلما قادر نخواهند بود.
نکته ی دیگر اینکه در کلاس های ما برنامه نویسی فقط با اعداد و ارقام سر و کار دارد .وقتی هم برخی اساتید با اعتراض دانشجویان مواجه میشوند مسلما حرفی برای گفتن ندارند.کمتر اساتیدی دانشجویان را با الگوریتم های سازنده آشنا میکند....
خارج شده است

كاربران گرامی : لطفاً قبل از هرگونه فعاليت ابتدا قوانين انجمن را مطالعه  و قبل از ارسال جديد در انجمن جستجو نماييد.
مهندس نادری
professor
*

تشكرها : 10
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 40

ديدن مشخصات
« پاسخ #9 : 10 آبان 1388,ساعت 00:05:10 »

با سلام
به نظر من یکی استاد ویکی هم ضعف در ریاضیات است البته استاد بیشتر تاثیر دارد و این چیزی است که من را به اینجا رسانده شاید برای دیگران دوا نباشد اگر کسی از روی علاقه به سوی کامپیوتر بیاید هیچ وقت از برنامه نویسی فراری نمی شود . برنامه نویس یعنی دو شبانه روز روی یک صندلی نشتن کد نوشتن برنامه نویسی صبر بسیار می طلبد . پس برنامه نویسی چیزی است که با روح و روان آدم سرکار دارد و هر کس که ویژگی های این کار در وجودش نباشد نمی تواند برنامه نویس شود. برنامه نویسی گرایش های زیادی دارد و باید بسته به توانایی ها و استعدادها یکی را انتخاب کنی. شاید راه را بد رفته اند؟ و هزاران دلیل دیگر
خارج شده است

من آن خانه بدوشم که غم سیلاب ندارم.
p30p30
Aiapir Team
*

آفلاین آفلاین

كامپيوتر فقط تجربه است !

ديدن مشخصات WWW
« پاسخ #10 : 15 آبان 1388,ساعت 20:22:35 »

البته در سطح پايين برنامه نويسي بازار ندارد و زود بازده نميباشد .

شايد بتوان گفت يكي از علل اصلي همين است .

اگر كسي در برنامه نويسي ( پس از سالها ) آنقدر قدر شد كه بتواند انواع پروژه ها را خيلي راحت  هرچند بايك زبان برنامه نويسي ، بنويسد ، آنوقت ميتواند به درآمدزايي كردن برنامه نويسي يك كم اميدوار باشد .

بعد از اين مرحله بايد كسي را پيدا كند كه با ادارات و موسسات ارتباط قوي برقرار كند و به قول معروف بازار درست كند.

خارج شده است

ساقي
کاربر نیمه فعال
**

تشكرها : 18
آفلاین آفلاین

تعداد ارسال: 59

ديدن مشخصات
« پاسخ #11 : 23 آبان 1388,ساعت 20:13:35 »

من بقیه دانشجوها رو نمی دونم چون ازشون نپرسیدم ولی خودم این رشته رو انتخاب کردم فقط چون علاقه ی زیادی به برنامه نویسی داشتم ودارم و خواهم داشت و علت اینکه بعضی ها علاقه ندارند می تونه این باشه که خودشون علاقه ندارن یا اساتید خوبی نداشتن یا کتابهای به درد بخوری نداشتن
« آخرين ويرايش: 24 بهمن 1388,ساعت 14:49:47 توسط سید مهدی صافی » خارج شده است

کسی که درخت شخصیت او نرم و بی عیب باشد شاخ و بر گش فراوان است:امام علی علیه السلام
donya
کاربر جدید
*

تشكرها : 3
آفلاین آفلاین

جنسيت : دختر
تعداد ارسال: 14

ديدن مشخصات
« پاسخ #12 : 26 اسفند 1388,ساعت 10:56:03 »

سلام دلیل من اینه که سال دوم هنرستان که بودیم از نیم ساله دوم یه کتابه ویژوال دادن بهمون معلمش اصلن بلد نبود درس بده کاردانی آزاد داشت ما مجبور بودیم خودمون بخونیم حتی بهون الگوریتم اینام یاد ندادن این شد که پایه برنامه نویسیم افتضاح شد حالام که دانشجوییم هیچی حالیم نیست علاقه دارم اما نمی دونم چه جور یاد بگیرم واسه همین تا می گن برنامه نویسی می گم اه اه چون بلد نیستم خدایی خیلی زشته رشتت کامپیوتر باشه برنامه نویسی بلد نباشی مثه یک دکتر که بلد نباشه آمپول بزنه !
خارج شده است

وقتی عشق فرمان می دهد،
« محال» سر تسلیم فرود می آورد - دکتر شریعتی
انجمن تخصصی استادان و دانشجویان کامپیوتر ایران

پنل اس ام اس
 خارج شده است
صفحه: [1]   بالا
  چاپ صفحه  

پرش به :