پنل اس ام اس
صفحه: [1]   پایین
  چاپ صفحه  
نويسنده موضوع: ربوت احساساتی  (دفعات بازدید: 1290 بار)
تقدسی
Super Manager
*

تشكرها : 100
آفلاین آفلاین

جنسيت : دختر
تعداد ارسال: 380

هیهات من الذله ...


ديدن مشخصات WWW
« : 23 مهر 1388,ساعت 15:23:56 »

به نقل از آلفاگاليلئو، دكتر لولا كانامرو، از دانشكده ي علوم كامپيوتر دانشگاه هرتفوردشير، با پروژه اي اروپايي همكاري مي كند كه هدف آن توسعه ي ربات هايي است كه قادرند به لحاظ احساسي پيشرفت كنند، به انسان ها واكنش نشان دهند و در مواجهه با مردم حالات احساسي خود را ابراز كنند.

نمونه هاي اوليه از اين ربات ها كه نمايانگر نتايج مراحل مياني پروژه هستند، در ICT 2008، برجسته ترين رويداد فن آوري اطلاعات و مخابرات اروپا، كه از 25 تا 27 نوامبر در ليون برگزار شد، به نمايش درآمد.

پروژه ي FEELIX GROWING كه توسط ششمين برنامه ي ساختاري كميسيون اروپا پشتيباني مي شود، قصد دارد ربات هايي مستقل توليد كند كه قادر خواهند بود با انسان ها در تمامي شرايط روز ارتباط برقرار كنند و قادر به يادگيري و توسعه به لحاظ احساسي، اجتماعي و سطح آگاهي مطابق با نيازها و شخصيت افرادي كه با آن ها معاشرت مي كنند، خواهند بود.

دكتر كانامرو گفت: "هدف ما توسعه ي ربات هايي است كه پيشرفت مي كنند و با انسان ها در تمامي شرايط سازگار هستند. اگر مي خواهيم ربات ها به درستي با زندگي روزمره ي انسان ها به عنوان همدم يا مراقب عجين شوند، نبايد تنها آن ها را به توليد انبوه رسانده و وارد محيط زندگي واقعي كنيم، ربات ها نياز دارند كه در تماس با انسان ها زندگي و رشد كنند تا با شرايط آن ها وفق يابند."

در نمايشگاه ICT 2008، دكتر كانامرو و گروه بين المللي پژوهشگران اين پروژه اين رويكرد را با استفاده از نمايش تعاملي زنده و فيلم، شرح و بسط دادند. نمايش زنده شامل موارد زير مي شد: يك ربات حيوان خانگي كوچك كه ياد مي گيرد استرس خود را با قرار گرفتن در محيط جديد كنترل كند، سرهاي رباتيك مختلف كه با عكس العمل هاي احساسي صورت به چهره و صداي انسان ها واكنش نشان مي دهند، ربات هاي شبيه انسان كه ياد مي گيرند وظايف ساده را با مشاهده و تقليد از انسان ها انجام دهند، و سطحي كه به لمس و حركت انسان با شيوه هاي نوري وصدايي مختلف پاسخ مي دهد. فيلم ها و نمايش هايي نيز نشان مي دادند كه نخستين هاي غير انسان (شامپانزه ها) چگونه به اين ربات ها واكنش نشان مي دهند.

ساير مشاركت كنندگان در پروژه ي FEELIX GROWING شامل مركز ملي تحقيقات علمي فرانسه، دانشگاه Cergy Pontoise فرانسه، دانشكده ي پلي تكنيك فدرال لوزان سوييس، دانشگاه پورتسموث انگلستان، موسسه ي سامانه هاي رايانه اي و مخابراتي يونان، سرگرمي هاي رباتيك دانمارك و SAS Aldebaran Robotics فرانسه مي شود.

جالب نوحه است که در حال حاضر محققان دانشگاه واسدای ژاپن موفق به ساخت رباتی شدند که قادر است احساسات خود را از طریق عضلات صورت و بدن نمایش دهد.

 برگرفته شده از سایت:اخبار الکترونیک
خارج شده است

كاربران گرامی : لطفاً قبل از هرگونه فعاليت ابتدا قوانين انجمن را مطالعه  و قبل از ارسال جديد در انجمن جستجو نماييد.
انجمن تخصصی استادان و دانشجویان کامپیوتر ایران
   

 خارج شده است
صفحه: [1]   بالا
  چاپ صفحه  
 
پرش به :